Nyhet från Entreprenadaktuellt 2009-12-16
Okunskap och stress bakom ökade olyckor i branschen
Enligt arbetsmiljölagen ska arbetsgivaren förebygga ohälsa och olycksfall i arbetet. Trots detta ökar antalet skaderelaterade olyckor i branschen.
– Generellt så slarvas det med riskbedömningar ute på arbetsplatserna och jag tror att den största orsaken beror på stress, säger Bo Linder på maskintjänstföretaget U-Schakt.
Om en anställd blir skadad och ingen riskbedömning utförts på arbetsplatsen så är det arbetsgivaren enligt arbetsmiljölagen som blir skyldig att betala ett eventuellt skadestånd.
– Vill det sig riktigt illa kan det bli så dyrt att företaget får läggas ner, säger Bo Linder på U-Schakt.
 |
| Bo Linder, vd på U-schakt. Foto: U-schakt |
Ett systematiskt arbetsmiljöarbete handlar om att i det dagliga arbetet uppmärksamma och ta hänsyn till de faktorer i arbetsmiljön som kan påverka de anställdas hälsa och säkerhet. Enlig Linder anser många entreprenörer att arbetsmiljöarbetet är krångligt, tar tid och kostar för mycket pengar. Något som han inte håller med om.
– Det krävs inte alls mycket tid. Mycket av arbetet gör man i de dagliga rutinerna utan att tänka på det, säger han. Det kan till exempel vara att man påminner sig själv om att gallret som är sönder i verkstaden måste lagas inom ett par dagar. Så fort ärendet är dokumenterat har man utfört ett riskförebyggande arbete.
– Alla risker som finns i verksamheten och som rör personalen som maskiner, mobbning, ergonomi, alkohol med mera ska dokumenteras. Därefter gör man handlingsplaner där man åtgärdar de risker som finns, förklarar han.
Får hjälp av konsulter
U-Schakt är ett företag som förmedlar maskin- och transporttjänster. Idag är cirka 85 egna företagare, även kallade delägare, anslutna till föreningen.Enligt Bo Linder har arbetsmiljölagen på senare tid blivit allt tuffare och flera av U-Schakt:s medlemmar har fått oanmälda besök av arbetsmiljöinspektörer som vill se dokumenterade arbeten. Detta har gjort att medlemmarna blivit väl medvetna om vikten av att utföra ett systematiskt arbetsmiljöarbete, dock har många haft svårt att själva få ordning på dokumentationen.
– Många har ringt till oss och vill ha hjälp men tyvärr har vi inte tillräckligt med resurser för att klara den arbetsbelastningen, säger han.
För att underlätta för medlemmarna har U-Schakt börjat samarbeta med konsultföretaget Aprimo som är inriktat på att hjälpa företag med systematiskt arbetsmiljöarbete.
– Vi sköter allt åt företaget och gör i ordning ett helhetskoncept som ska vara vattentätt, säger Mikael Lindberg, konsult på Aprimo.
Enligt Mikael Lindberg kan det bli dyrt om man inte tar arbetsmiljölagen på allvar.
– Har man inte dokumentationen i ordning vid en inspektion får man ett föreläggande om att ta fram papper inom ett visst antal veckor. Efter två påminnelser kan man få ett föreläggande om vite upp till 50 000 kronor vilket efter ytterligare påminnelser kan ökas till 100 000 kronor och så vidare, berättar han.
Riskerna ökar vid stress
Bo Linder på U-Schakt har varit med om flera fall där deras delägare har blivit utsatta för risker av olika slag och enligt Linder slarvas det för mycket ute på arbetsplatserna. Det är ofta ont om tid och man vill ha jobbet utfört så fort som möjligt. Bland annat berättar han om ett fall där kunden ville att personalen skulle jobba mer tid totalt än vad lagen säger, men även att de inte skulle ta de raster som föreskrivs.
– Våra killar och tjejer är tillsagda att ser de några tendenser där stress kan utgöra en fara så måste de avbryta sitt jobb. Om så är fallet tar vi upp en diskussion med arbetsledaren och förklarar att de inte följer arbetsmiljölagen och att det kan vi inte ställa upp på. Stress är den största orsaken till arbetsmiljöskador och de flesta olyckor som sker på arbetsmiljösidan hade aldrig hänt om en riskanalys gjorts innan.
– Vi pratar om nollvision i trafiken men man kanske först och främst ska sikta på en nollvision i sitt eget arbete, avslutar han.
Fakta: Systematiskt arbetsmiljöarbete, SAM
I arbetsmiljölagen (1977:1160) finns regler om skyldigheter för arbetsgivare och andra skyddsansvariga om att förebygga ohälsa och olycksfall i arbetet. Arbetsgivaren ansvarar för arbetsmiljön och ska se till att arbetsmiljöarbetet ingår naturligt i verksamheten. Ett systematiskt arbetsmiljöarbete handlar om att i det dagliga arbetet uppmärksamma och ta hänsyn till alla förhållanden i arbetsmiljön som kan påverka de anställdas hälsa och säkerhet. Läs mer på arbetsmiljöverkets hemsida www.av.se. (källa: Arbetsmiljöverket)
Utskriftsvänlig sida
Kommentera artikeln »