Nyhet från Entreprenadaktuellt 2010-07-28
Umeå kommun har sedan första juni haft gatubelysningen släckt nattetid och den så kallade sommarsläckningen var tänkt att pågå till den 31 juli. Med anledning av synpunkter från allmänheten tänds belysningen redan ikväll.
Sommarsläckningen är ett försök som beslutades av tekniska nämnden i maj. Syftet är att minska energiförbrukningen samt spara pengar samtidigt som man vill värna om trygghetskänslan, varför projektet noga ska utvärderas.
Kommunen har den senaste veckan fått in synpunkter från såväl medborgare som massmedia angående att en del nu upplever våra gator och torg som mörka. Det mulna vädret har också bidragit till att förstärka denna känsla.
Mot bakgrund av dessa synpunkter, och även med anledning av helgens stundande fotbollsfestival, har Gator och parker därför beslutat att tända gatubelysningen några dagar tidigare än planerat.
— Till helgen samlas många barn och ungdomar för att spela fotboll i Umeå och då vill vi självfallet att staden ska kännas ljus och trygg. Gatubelysningen tänds därför redan i kväll, tisdag 27 juli, säger planeringschef Caroline Quistberg på Gator och parker i ett pressmeddelande.
Micaela Nordberg
Tel: 0738-19 26 86
E-post: micaela@entreprenadaktuellt.se
|
|
Utskriftsvänlig sida